Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

King Crimson
"Live at the Orpheum"
©2015

Bu albümden seçmelerin çalınacağı 07 Nisan 2015 tarihli programın playlisti için tıklayın...

1969'dan beri, gitarist Robert Fripp liderliğinde özgün progressive/art rock müzik yapan King Crimson, kadro değişiklikleri ve aralıklarla devam etti. 1997'den itibaren sayısı altıyı bulan grup elemenları, daha küçük sayılarda buluşup müzik ArGe'si yapıp ve müzikal fikirler geliştirip "ProjeKcts" adıyla çok ilginç kayıtlar yaptılar. ProjeKcts'in 28 Haziran 2011'de yayınlanmış olanının adı Jakzsyk, Fripp and Collins tarafından A Scarcity of Miracles adıyla çıktı. Projenin başlangıcı, Jakko M.Jakszyk ve Robert Fripp'in buluşup stüdyoda gitarlarıyla kayıt yapmalarına dayanıyor. Bu kayıtları alan Jakszyk üstüne diğer klavye ve vokal ekledi. Bu aşamadan sonra sırasıyla, Mel Collins saksafon ve flütler, Tony Levin bas ve Chapman stick, Gavin Harrison ise davul ve vurmalılar ekledi. Sonuç olarak devam etmesini beklediğimiz bir "ProjeKct" oldu.  

 ProjeKcts'in bu kadrosu King Crimson olarak devam etti! Davulcular Bill Rieflin ve Pat Mastelotto'nun da katılımıyla, bu kadro, "The Elements of King Crimson King" adlı 2014 ABD turnesini gerçekleştirdi.

Bu turne/kadro hakkında iki önemli konu var. Bunlardan birincisi kadroda üç davulcu olması ve ikincisi de, grubun kurucusu ve beyni Robert Fripp'in Universal Music Group ile uzun zamandır süregelen hukuk mücadelesini nihayet kazanıp aktif olarak müzik yapabilmesi.

Turne kapsamındaki tüm konserler çok kanallı olaral kaydedildiler ve bu kayıtlar Jakko Jakszyk tarafından tarandı.  Sonuçta, Los Angeles'daki Orpheum'da verilen iki konserin kayıtları, 13 Ocak 2015'de Live at the Orpheum adıyla yayınlandı. 

Müzisyenler

Robert Fripp: Gitar
Mel Collins:
Saksafon, Flüt
Jakko M. Jakszyk: Gitar, Vokal
Tony Levin: Bas, Stick, Geri Vokal
Gavin Harrison: Davul, Vurmalılar
Bill Rieflin: Davul, Vurmalılar
Pat Mastelotto: Davul

 

Parçalar:

1. Walk On: Monk Morph Chamber Music (Mell Collins, Robert Fripp, Tony Levin)
2. One More Red Nightmare (Robert Fripp, John Wetton)
3. Banshee Legs Bell Hassle (Gavin Harrison)
4. The ConstruKction of Light (Adrian Belew, Robert Fripp, Trey Gunn, Pat Mastelotto)
5. The Letters (Robert Fripp, Pete Sinfield)
6. Sailor's Tale (Robert Fripp)
7. Starless (Bill Bruford, David Cross, Robert Fripp, Richard Palmer-James, John Wetton)

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa