Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Peter Frampton
"Hummingbird In a Box: Songs For a Ballet
"
©2014

 

Bu albümü çaldığımız 2 Eylül 2014 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Peter Kenneth Frampton, 22 Nisan 1950'de İngilterenin Kent kentinde doğdu. 8 yaşındaklasik gitar dersleri almaya başladı. Gençliğinde Little Ravens, Trubeats ve Preachers gruplarında çaldı. 16 yaşındayken The Herd grubunu kurdu ve tanınmaya başladı. 1967-68 arasında İngilterede birkaç hit kısaçalar yayınladılar. Frampton, Herd'den 1969'da ayrıldı Aynı yıl, Small Faces grubunun ön adamı Steve Marriott ile birlikte Humble Pie grubunu kurdu. 1971'de gruptan ayrılıp solo kariyerine başladı. Bu arada George Harrison'ın All Things Must Pass, Nilsson'ın Son of Schmillson albümlerinde çaldı.
1972'de yaynladığı ilk solo albüm Wind of Change çok etkili olmadı. 1973'de kurduğu Frampton's Camel, klavyeci Mickey Gallagher (Cochise), basçı Rick Wills (Bell & Arc), ve davulcu Mike Kellie (Spooky Tooth)'dan oluşuyordu. Beraber yaptıkları aynı adlı albüm de pek başarılı olamadı. Frampton grubu dağıtıp 1974'de Frampton ve Somethin's Happening albümlerini çıkardı. İkincisi Amerikada listelere girdi. 1976'da yayınladığı çiftli konser albümü Frampton Comes Alive! 16 milyon satarak dünyanın en fazla satan konser albümü oldu ve bu ünvanı hâlen korumakta.

Bu albüm kariyerinin zirvesi idi. Bundan sonra yaınladığı I'm in You (1977), Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band [Original Motion Picture Sound Track]  (1978), Where Should I Be (1979), Breaking All the Rules (1981) listelere girdi ama zirveeden inmişti artık. 1982'de çıkan The Art of Control o kadar başarısızdı ki, Frammton bir süre için müzik dünyasından ayrıldı.

1986'da Premonition adlı nispeten başarılı albümü ile müziğe geri döndü. 1987'de okul arakadaşı David Bowie'nin Never Let Me Down albümünde ve bu albümün turnesinde çaldı.

Bunları, When All Pieces Fit (1989), Peter Frampton ve A Day in the Sun (1994), Frampton Comes Alive II (1995), ilk DVD'si Live in Detroit (2000), Now (2004), Fingerprints (2006) çıktı. Peter Frampton, Fingerprints ile Grammy ödülüne hak kazandı.

2010'da çıkan Thank you Mr Churchill, Frampton'ın 15. stüdyo albümüydü.

Peter Frampton 10 yıldan uzun bir süre Cincinnati Ohio'da yaşadı. O sürede kenting sanat etkinliklerine elinden geldiği kadar katıldı, destek oldu. Kentten taşınmasına rağmen bu ilişki devam etti ve 2013'de Cincinnati Ballet grubu Frampton besteleri eşliğinde bir performans verdi.

Frampton, 23 Haziran 2014'debu bestelerden oluşan kısa bir albüm olan Hummingbird In a Box: Songs For a Ballett'i yayınladı. Albümde Frampton'ın alıştığımız gitar tonlarına ve yer yer alıştığınız sesine rastlasak da, amacı gereği biraz farklı bir albüm olmuş. Zevkle ve takdirle dinleniyor.

Müzisyenler
Peter Frampton:
Gitar, Vokal, Org, Piyano, Bas, Yapım
Gordon Kennedy:
Bas, Gitar, Piyano, Vokal, Yapım
Blair Masters: Klavyeler, Programlama
Jimmie Lee Sloas:
Bas
Byron House:
Kontrbas
Chad Cromwell:
Davul
Shawn Fichter: Davul
Eric Darken: Vurmalılar
 

Parçalar:

1. The Promenade's Retreat
2. Hummingbird in a Box
3. The One in 901 (Peter Frampton)
4. Friendly Fire
5. Heart to My Chest
6. Shadow of My Mind
7. Norman Wisdom

* Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Peter Frampton, Gordon Kennedy

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa