Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Phish
"Fuego"
©2014

Bu albümün çalınacağı 29 Temmuz 2014 tarihli programın playlisti için tıklayın...

1983'de kurulan Phish, 1990'ların başlarında, Grateful Dead'den boşalan jamband tahtına oturdu. Her iki grubun da müziğe yaklaşımları benziyor. Folk, Jazz, country, bluegrass ve pop müziklerinden de yararlanan eklektik ve özgür formda bir rock'n'roll çalıyorlar. Tek farkları, Grateful Dead'in karışımında gelenksel folk ağırlığına karşın Phish'in karışımında jazz doğaçlamaların ağırlığı. İki grubun arasındaki diğer bir benzerlik ise, en iyi müziklerini, stüdyo albümlerinden ziyade, doğaçlamalarla bezenmiş canlı performanslarda icra etmeleri. Bu özellik, Grateful Dead gibi Phish'in de tüm konserleri izlemeye çalışan kült bir fanatikler topluluğuna sahip olmalarını sağladı. Phish, birlikte çalmayı bıraktıkları 2000 yılına kadar neo-hippie jam band akımının tartışmasız lideri oldu.

Grup, 1983'te, Vermont Üniversitesinde okumakta olan vokalist/gitarist Trey Anastasio, davulcu Jon Fishman ve gitarist Jeff Holdsworth tarafından kuruldu. Okulda astıkları bir ilana cevap veren Mike Gordon da grubun basçısı oldu. 1984'te okul dışında da konserler vermeye başladılar. 1985'de Goddard Kolejinin Bahar Festivaline katıldılar. Festivalin organizatörü Page McConnell, Phish'in sadık bir dinleyicisi oldu ve sonradan da gruba klavyeci olarak katıldı. Ardından Holdsworth ayrıldı.

1988'de ilk albümleri Junta kaydedildi ve sadece kaset olarak konserlerinde satıldı. 1989'da ikinci albümleri Lawn Boy'u kaydettiler, ama albüm ancak 1990 sonbaharında, sonradan anlaşma imzaladıkları bağımsız etiket Absolute A-Go-Go tarafından yayınlandı. 1991'de üçüncü albümleri A Picture of Nectar'ı kaydettiler. 1991 Ağustos'unda Absolute A-Go-Go iflas etti. Phish bu kez Elektra ile anlaştı ve bu şirket A Picture of Nectar ile birlikte daha önce piyasaya çıkamayan ilk albümleri Junta'yı çıkardı ve Lawn Boy'u tekrar çıkardı. Dördüncü albümleri Rift 1993'te çıktı. 1994'de çıkan Hoist, eski albümlerden daha iyi sattı ve albümden bir video klip MTV'de yayınlandı. 1995'de yayınlanan çift-CD'lik konser albümü A Live One, Phish'in canlı performans yeteneğini bir örneği oldu.

1996'da altıncı albümleri Billy Breathes, 1996'da ikinci konser albümleri Slip, Stitch & Pass çıktı. 1998'de stüdyo albümü Story of The Ghost, 1999'da ise altı disklik konser albümü Hampton Comes Alive yayınlandı. 2000'de Farmhouse çıktı ve grup geçici olarak dağıldı. Elemenlar solo projeler ile uğraştılar.

2002 yazında sürpriz olarak tekrar birleşip stüdyoya giren grup, Round Room adlı albüm, iki yıl sonra da, 15 Haziran 2004'de Undermind yayınlandı. Bu albümden sonra Phish, 2004'ün yazında, dağıldıklarını açıkladı. Ancak, konser albümler yayınlanmaya devam etti.

Mart 2009'da tekrar birleştiklerini açıkladılar. Yazın turne yaptılar ve 11. stüdyo albümleri Joy'u yayınladılar. Bunu bazı arşiv kayıtları izledi ve turnelere devam ettiler.

  

Phish, 2013'de, Vermont'daki stüdyoları The Barn'da yeni bir albüm için besteler yaptılar. Bu parçaları Atlantic City'de verdikleri Halloween konserinde çaldılar. Ardından da Nashville'de stüdyoya girdiler ve 5 yıllık uzun bir aradan sonra 12. stüdyo albümleri Fuego'yu 24 Haziran 2014'de yayınladılar. Genelde konserleri stüdyo albümlerinden daha başarılı olan Phish'in bu sorununu stüdyo dahisi Bob Ezrin kayıtları canlı gibi yaptırması sayesinde aşıldı. Ayrıca bestelerin güzelliği de grubun pek iyi olmayan stüdyo albümleri sicilini temizlemiş oldu.

Grubun muhteşem müzisyenliği, gospel ve funk tarzlarıyla flört eden eklektik bir rock doğaçlama albümüne katkıda bulunmuş oldu.

 


Müzisyenler:

Trey Anastasio: Gitarlar, Vokal
Jon Fishman: Davul, Vokal
Mike Gordon: Bas, Vokal
Page McConnell: Klavyeler, Vokal


 Parçalar:

1. Fuego
2. The Line
3. Devotion to a Dream (Trey Anastasio / Jon Fishman / Mike Gordon / Tom Marshall)
4. Halfway to the Moon (Page McConnell)
5. Winterqueen (Trey Anastasio / Tom Marshall)
6. Sing Monica (Trey Anastasio / Tom Marshall)
7. 555 (Trey Anastasio / Scott Murawski)
8. Waiting All Night
9. Wombat
10. Wingsuit

*Bestecisi belirtilmemiş parçalar:  Trey Anastasio / Jon Fishman / Mike Gordon / Page McConnell

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa