Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Jeff Beck
Emotion & Commotion
©2010

Bu albümün  çalındığı 27 Nisan 2010 tarihli programın ayrıntıları için tıklayın...

Jeff Beck, 24 Haziran 1944'de Surrey, İngiltere'de doğdu. Ticari müzik yaşamının ilk önemli kilometre taşı, Eric Clapton'ın ayrılmasından sonra, Yardbirds grubunun lead gitaristi seçilmesi oldu. Yardbirds ile iki yıl çaldıktan sonra, 1966'da müziği bıraktığını bahane ederek, ayrıldı. 1967'de, vokalde Rod Stewart, basta Ron Wood ve davulda Aynsley Dunbar ile Jeff Beck Group'u kurdu. Kısa bir süre sonra davula Dunbar yerine Mickey Waller geçti ve 1968'in başlarında ünlü piyanist Nicky Hopkins katıldı. Bu grup, çok sert blues çalarak, heavy metal'in kalıbını oluşturdu. Beck, grubu, ticari olarak pek başarılı olmayan iki albümden sonra, 1970'de dağıttı.

Jeff Beck, Vanilla Fudge'dan davulcu Carmine Appice ve basçı Tim Bogert ile süper bir grup kurmaya hazırlanırken bir trafik kazası geçirdi, ve bu iki müzisyen Cactus grubuna katıldılar. Bu nedenle, Jeff Beck, 1971'de iyileştiğinde, klavyeci Max Middleton, basçı Clive Charman, davulcu Cozy Powell ve vokalist Bob Tench ile yeni bir Jeff Beck Group kurdu. İki albüm yaptılar ve bunlar da ticari başarıyı yakalayamadılar. 1972'de Cactus grubu dağıldığı zaman, Beck, Bogert ve Appice eski süper üçlü projelerini canlandırdılar ancak tüm süper gruplar gibi, tek bir stüdyo (ve sadece Japonya'da yayınlanan tek bir konser albümü) yapıp ayrıldılar.

Uzun süre müzik dünyasından uzaklaşan Jeff Beck, 1975'de Blow By Blow adlı solo albümünü, 1976'da ise Mahavishnu Orchestra'nın klavyecisi Jan Hammer ile birlikte Wired albümünü yaptı. Bu albümün arkasından da Jan Hammer'ın grubu ile birlikte turneye katıldı. Bu turnenin kayıtları 1977'de albüm olarak yayınlandı.

Jeff Beck, Hammer turnesinden sonra Londra dışındaki konutuna çekildi ve üç yıl süre ile piyasadan uzak kaldı. 1980'de, yine Jan Hammer'ın katkısı ile There and Beck albümünü yaptı ve beş yıllık bir suskunluk devresinden sonra 1985'de, Nile Rodgers'ın yapımcılığın üstlendiği Flash albümünü çıkardı. Bu pop-rock albümden, Jeff Beck'in tek hit single'ı, vokalde Rod Stewart'ın bulunduğu People Get Ready çıktı. Aynı albümdeki Escape adlı parça ise Grammy En İyi Enstrümantal Rock parçası ödülünü kazandı.

Yine uzun süre bir sessizlikten sonra 1989'da yine aynı ödüle layık görülen, Jeff Beck's Guitar Shop with Terry Bozzio and Tony Hyman yayınlandı. Bu albümün destek turnesinde efsane gitarist Stevie Ray Vaughan da vardı.

1992'de Roger Waters'ın solo albümü Amused to Death'de çalan Jeff Beck, 1993'de Gene Vincent ve gitaristi Cliff Gallup'a saygı albümü olan Crazy Legs'i yaptı.

1999'daki Who Else, 2001'deki You Had It Coming ve 2003'deki Jeff' adlı Gitaresk'te tanıtılmış stüdyo albümlerinden sonra, 2006'da Live At BB King Blues Club ve Official Bootleg USA'06 adlı konser albümlerini çıkardı.

Eric Clapton'ın 2007 Crossroads Guitar Festival'ine katılan Jeff Beck, performansı ile hayli göz doldurmuştu. Bu nedenle, Londra'daki ünlü Ronnie Scott's klübünde aynı kadro ile verdiği bir haftalık konser dizisinden, Performing This Week... Live at Ronnie Scott's adlı, 72 dakikalık, 16 parçalık bu konser albümü derlendi

Emotion & Commotion, Jeff Beck'in elektronika ile bezenmiş 2003 tarihli son stüdyo albümü Jeff''in bir antitezi. Steve Lipson ve Trevor Horn adlı yapımcılarla çalışan Beck, demode gibi tınıyan blues-rock ve progressive rock albümü yapmış ve 64 kişilik bir orkestra da kullanıp, bunu jazz-funk geçişlerle dengelemiş. Beck, bu albümde, kendisinden beklenen hızlı ve sert gitar tarzı yerine daha lirik ve uzun cümlelerle çalmış. Gitarı zengin, derin ve sıcak; aşina fakat değişik.

Müzisyenler:

Jeff Beck: Gitar
Vinnie Colaiuta: Davul (3,6,9)
Jason Rebello: Klavyeler ve Programlama (2-3,6,9)
Tal Wilkenfeld: Bas Gitar (2-3,6,9)

 Pete Murray: Klavye Düzenleme (1,4-5,7-8,10), Orkestral Düzenleme (1-8,10)
Alessia Mattalia: Davul (2)
Luis Jardim: Vurmalılar (3,6)
Steve Lipson: Programlama (3,6,9)
Steve Sidwell: Orkestra Şefi (4-5)
Clive Deamer: Davul (5)
Pino Palladino: Bas (5)
Joss Stone: Vokal (5,9)
Olivia Safe: Vokal (6,10)
Earl Harvin: Davul (7)
Chris Bruce: Bas (7)
Imelda May: Vokal (7)
 

 
Parçalar:

1. Corpus Christi Carol  (Benjamin Britten)
2. Hammerhead  (Jeff Beck, Jason Rebello)
3. Never Alone  (Jason Rebello)
4. Over the Rainbow  (Harold Arlen, E.Y. Harburg) 
5. I Put a Spell on You (Screamin' Jay Hawkins)
6. Serene  (Jeff Beck, Jason Rebello)
7. Lilac Wine  (James Shelton)
8. Nessun Dorma (Giacomo Puccini, Giuseppe Adami, Renato Simoni)
9. There's No Other Me (Jason Rebello, Joss Stone)
10. Elegy for Dunkirk (Dario Marinelli)

 

PROGRAM ARŞİVİ

Sayfa Başına Dön

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa