Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Jeff Beck
Jeff
©2003

Bu albümden seçmelerin çalındığı 28 Ekim 2003 tarihli programın ayrıntıları için tıklayın...

Jeff Beck, 24 Haziran 1944'de Surrey, İngiltere'de doğdu. Ticari müzik yaşamının ilk önemli kilometre taşı, Eric Clapton'ın ayrılmasından sonra, Yardbirds grubunun lead gitaristi seçilmesi oldu. Yardbirds ile iki yıl çaldıktan sonra, 1966'da müziği bıraktığını bahane ederek, ayrıldı. 1967'de, vokalde Rod Stewart, basta Ron Wood ve davulda Aynsley Dunbar ile Jeff Beck Group'u kurdu. Kısa bir süre sonra davula Dunbar yerine Mickey Waller geçti ve 1968'in başlarında ünlü piyanist Nicky Hopkins katıldı. Bu grup, çok sert blues çalarak, heavy metal'in kalıbını oluşturdu. Beck, grubu, ticari olarak pek başarılı olmayan iki albümden sonra, 1970'de dağıttı.

Jeff Beck, Vanilla Fudge'dan davulcu Carmine Appice ve basçı Tim Bogert ile süper bir grup kurmaya hazırlanırken bir trafik kazası geçirdi, ve bu iki müzisyen Cactus grubuna katıldılar. Bu nedenle, Jeff Beck, 1971'de iyileştiğinde, klavyeci Max Middleton, basçı Clive Charman, davulcu Cozy Powell ve vokalist Bob Tench ile yeni bir Jeff Beck Group kurdu. İki albüm yaptılar ve bunlar da ticari başarıyı yakalayamadılar. 1972'de Cactus grubu dağıldığı zaman, Beck, Bogert ve Appice eski süper üçlü projelerini canlandırdılar ancak tüm süper gruplar gibi, tek bir stüdyo (ve sadece Japonya'da yayınlanan tek bir konser albümü) yapıp ayrıldılar.

Uzun süre müzik dünyasından uzaklaşan Jeff Beck, 1975'de Blow By Blow adlı solo albümünü, 1976'da ise Mahavishnu Orchestra'nın klavyecisi Jan Hammer ile birlikte Wired albümünü yaptı. Bu albümün arkasından da Jan Hammer'ın grubu ile birlikte turneye katıldı. Bu turnenin kayıtları 1977'de albüm olarak yayınlandı.

Jeff Beck, Hammer turnesinden sonra Londra dışındaki konutuna çekildi ve üç yıl süre ile piyasadan uzak kaldı. 1980'de, yine Jan Hammer'ın katkısı ile There and Beck albümünü yaptı ve beş yıllık bir suskunluk devresinden sonra 1985'de, Nile Rodgers'ın yapımcılığın üstlendiği Flash albümünü çıkardı. Bu pop-rock albümden, Jeff Beck'in tek hit single'ı, vokalde Rod Stewart'ın bulunduğu People Get Ready çıktı. Aynı albümdeki Escape adlı parça ise Grammy En İyi Enstrümantal Rock parçası ödülünü kazandı.

Yine uzun süre bir sessizlikten sonra 1989'da yine aynı ödüle layık görülen, Jeff Beck's Guitar Shop with Terry Bozzio and Tony Hyman yayınlandı. Bu albümün destek turnesinde efsane gitarist Stevie Ray Vaughan da vardı.

1992'de Roger Waters'ın solo albümü Amused to Death'de çalan Jeff Beck, 1993'de Gene Vincent ve gitaristi Cliff Gallup'a saygı albümü olan Crazy Legs'i yaptı.

1999'daki Who Else ve 2001'deki You Had It Coming adlı Gitaresk'te tanıtılmış albümlerden sonra, 2003'de Jeff'i çıkardı.

Jeff Beck ve Gitarı

Son 2 albümünde olduğu gibi, Jeff Beck bu albümde de, modern dünyaya uyum göstermeyi sürdürmüş. Yine Andy Wright'ın yapımcılığındaki bu albümde, Jeff Beck'i tekno-rock altyapı çevreliyor. Beck, bu albümde de ne kadar sıradışı olduğunu gösteriyor. Gitarını da her parçada çok farklı bir tını ve stilde çalıyor.

Müzisyenler:

Jeff Beck: Gitarlar, Programlama, Miksaj ve Vokal (10)
Dean Garcia: Bas (1,2,3,4,5,8,9,11), Miksaj (1
Steve Barney:
Davul (2,3,4,5,8,11)


Tony Hymas: Klavyeler (9,13)
London Session Orchestra: Yaylılar (4,12,13)
David Torn: Miksaj (2)
Apollo 440: Elektronik (7), Miksaj (7), Vokal (6)
Andy Wright: Yapımcı, Vokal (3), 
Saffron: Vokal (3)
Ronni Ancona: Vokal (4)
Nancy Sorrell: Vokal (6,7,11)
Kodish: Davul (7)
Baylen Leonard: Vokal (7)
The Beeched Boys: Vokal (7)

 
Parçalar:

1. So What  (Garcia / Beck)
2. Plan B  (Aslan / White / Beck/ Torn)
3. Pork-U-Pine  (Beck / Wright / Holroyde)
4. Seasons  (Butler / Irving / Viera / Syze-Up / Beck / Wright / Vaughan) 
5. Trouble Man  (Beck / Garcia / Wright)
6. Grease Monkey  (Gray / Gray / Fisher-Jones / Beck)
7. Hot Rod Honeymoon  (Gray / Gray / Fisher-Jones / Beck)
8. Line Dancing with Monkeys  (Aslan / White / Torn)
9. JB's Blues (Garcia / Beck)
10. Pay Me No Mind (Martin / Beck)
11. My Thing (Beck / Sorrell / Wright)
12. Bulgaria (Anonim)
13. Why Lord Oh Why? (Hymas)

 

PROGRAM ARŞİVİ

Sayfa Başına Dön

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa